A légzés útján – lassan járj, tovább érsz

a légzés útján

Olyan csodálatos korszakban élhetünk, amikor a legkisebb erőfeszítés mellett szinte azonnal juthatunk hozzá olyan dolgokhoz, amelyek megkönnyítik, meghosszabbítják és szebbé teszik az életünket. Azonban ennek számos hátulütője van, hisz’ nem feltétlen az a legjobb az ember számára, ha valami azonnal megtörténik. Az életben minden ciklikus. És, ahogy egy ciklusnak van eleje, közepe és vége, úgy az élet rendje, hogy minden a megfelelő időben történjen. Ebbe beleavatkozni nem természetes. A beleavatkozás, a dolgok sürgetése, az azonnal akarás olyan elváltozásokat okozhat bennünk, amelyek helyrehozása abból vesz el, ami véges ebben a formánkban: az időnkből.

Van a mondás, hogy ‘lassan járj, tovább érsz’. Vagy, ha egy picit modernizálni akarjuk, akkor előfordul, hogy a kilométerben rövidebb út valami oknál fogva több időt igényel, mint az, amely távolságban hosszabb. 

Keveset beszélünk a légzés különböző állapotairól, arról, hogy mi is történik akkor, ha siettetni akarjuk ezt a finomenergetikai folyamatot. És talán el is érkeztünk az írásunk lényegéhez: a légzés finomenergetikai folyamat. Bármennyire is szeretnénk azonnali hatást elérni azzal, hogy hosszabban lélegzünk, erősebben fújtatunk, vagy éppen 5 percig tartjuk benn a levegőt (lehetséges, tapasztaltuk), ezek a célunkkal ellentétes irányba vihetnek.

Habár még mindig gyermekcipőben jár a légzésről való szaktudásunk, és az emberek többsége, ha a légzésről hall, rögtön azzal a kérdéssel talál meg minket, hogy ‘minek foglalkozzak ezzel, hiszen most is lélegzem’, szerencsére változik a világnézet, és most már tudományosan is bizonyítani tudjuk azt, amit a jógik több ezer évvel ezelőtt eszközök nélkül tapasztaltak, alkalmaztak és őriztek: a légzés az életünk minden aspektusára befolyással van. 

Lélegezni nem csak azért fontos, hogy életben maradjunk. A légzésünk képes megváltoztatni a vérnyomásunkat, kontrollálni a koleszterinszintünket, kezelni a stresszt, befolyásolja a szexuális egészségünket, a sportteljesítményünket, arcunk szerkezetét, elménk megfelelő működését és még sok mást, de talán, ami mindegyik felett áll: a lelkünk útját.

Biztosan észrevetted már, hogy amikor légzésed megnyugszik, elméd elcsendesül. A meditáció is a légzésfigyeléssel kezdődik. A légzés a kapocs, a híd, amely összeköti a fizikait a spirituálissal. Minden egyes lélegzeted meghatározza, hogy mi zajlik benned, és tökéletesen tükrözi is azt.

Ezért is fontos, hogy tiszteld a légzésed mind a négy aspektusát. Az erőteljes púrakát, a belégzést, a támogató antara kumbhakát, a benntartást, az elengedő récsakát, a kilégzést és végül az alázatra tanító bahya kumbhakát, a kinntartást.

Az elmúlt időszakban divatosak lettek a hiperventillációs légzések. Hiperventillációkor nagyon gyorsan lélegeznek az emberek, általában a szájukon keresztül. Egyáltalán nem vagyunk ez ellen, viszont azt gondoljuk, hogy a legtöbb embernek nem feltétlen arra van szüksége, hogy az amúgy is felfokozott idegrendszerét egy erőteljes, hirtelen kisütéssel ‘oldják’, amit aztán nem követnek után. 

A transzlégzés, az újjászülető légzés, Wim Hof és a többi ilyenfajta légzés körültekintően végezve lenyűgöző eszköz. Ezek erőteljes, nem mindennapi használatra való technikák, hiszen, ahogy azt már fentebb is említettük, finomenergetikai szempontból a maximumra járatás hosszútávon káros az idegrendszerünknek, a lelkünknek. Lehetséges, hogy 1-3 hónapig nagyon jól érzed magad tőlük, de hónapokig vagy évekig csinálni, anélkül, hogy ellensúlyoznád, okozhatnak maradandó egészségügyi problémákat.

Ezzel nem azt mondjuk, hogy ne csináld őket! Nyugodtan próbáld ki, tapasztald meg, hogy hova visznek. Fontos, hogy legyen saját képed arról, amit ezekkel el lehet érni. Csak tudd, hogy a mérték, az ellensúlyozás lesz a legjobb barátod. Számos magánórás és csoportos gyakorlónk jelezte már, hogy egy-egy ilyen alkalom után, amikor elment valahova ezt kipróbálni, halálfélelme volt, remegések járták át, és hetekig félt a saját árnyékától is. 

Bármilyen furcsán is hangzik, ezek csodás dolgok, ha az ember mellett van egy szakember, aki segít ezeket feldolgozni. Minden egyes érzés, érzet azért mutatkozik meg, mert az embernek azzal dolga van. 

Ahogy egy hiperventillációs légzéstől, úgy egy nagyon puha, nagyon lassú légzésmintától is feljöhetnek ugyanezek az érzések. Ezért is fontos az, hogy nincs jó, nincs rossz. Csak a tapasztalás van. Út, amelyet be kell járnunk, hogy közelebb kerüljünk önmagunkhoz.

Iyengar egyik legfontosabb tanítása, ha légzésről van szó, hogy minden egyes negyedmásodperc változás a légzésedben már hatalmas hatással van az idegrendszerre, a lélekre. Tehát, ha van egy Sama Vṛtti – egyenletes légzésminta, ahol a légzés mind a négy szakasza 4 másodperc, az lehet, hogy sok ember számára nagyon jó érzés lesz, nagyon sokak számára meg nagyon nehéz. Ha csak 1 másodperccel emelünk, és 5-5 másodperces lesz a négy szakasz, akkor az első csoportba tartozók közül jónéhányan akár rosszul is lehetnek. Hogy miért? Mert – nem győzzük hangsúlyozni – a légzés finomenergetikai dolog.

Tudd, hogy a légzéseddel foglalkozni nem kétperces folyamat. Sokszor hónapok, évek kellenek ahhoz, hogy a változás megtörténjen. Érdemes minden egyes napon foglalkozni vele a lehető legóvatosabban. Hiszen magaddal foglalkozol, a legfontosabb emberrel az életedben. Nem az a cél, hogy a lehető legtöbb időt töltsd el önmagaddal, a lehető legjobban megismerkedj ezzel a csodálatos személlyel anélkül, hogy ártanál magadnak?

Akkor hova rohansz? 

További bejegyzések

Mit gondolsz róla? Írd meg véleményed!