Szokások kialakítása

Szokások kialakítása

Ami él, változik – lehetne ez az élet definíciója. A változás pedig irányítható. Ha szeretnénk valamit meggyökereztetni az életünkben, akkor amire szükségünk van, az az új szokások kialakítása.

Mik azok a szokások?

Szokásnak nevezünk egy olyan cselekvést, amelyet tudatosan választunk, és rendszeresen elvégzünk. Ez persze nem jelenti azt, hogy ha valami oknál fogva egy napot kihagyunk, akkor a szokásnak vége. Csupán azt, hogy mindig szem előtt tartjuk, hogy az adott cselekvés a terveink szerint megtörténjen.

Szokások kialakítása: hogyan?

Ha szétnézünk az interneten, sokféle tanáccsal találkozhatunk. Megoszlanak a vélemények már a tekintetben is, hogy mennyi időre van szükség egy új cselekvés szokássá alakításához. Van, aki az időtartamot 21, más 30, és olyan is, aki 66 napban szabja meg.

Mi azt gondoljuk, hogy ‘az idő relatív’, nem ez fogja eldönteni a szokás szilárdságát. Természetesen minél hosszabban tartjuk magunkat hozzá, annál jobban az életünk része lesz. A legfontosabb azonban a megfelelő szándék és erős akarat a szokás kialakítása mögött.

A szándék a szokások kialakítása mögött

Gondolj vissza arra a sok újévi fogadalomra, amelyet egykor meghoztál. Lefogysz, felszedsz pár kilót, mindennap olvasol, nem eszel húst, vagy éppen több húst eszel, stb. Mi volt velük a probléma? Miért nem tartottak ki sokáig?

Nagyon ritkán fordulunk magunk felé őszintén. Hajlamosak vagyunk az elektronikai eszközeinkbe menekülni, fölösleges beszélgetésekkel, zenével elterelni a figyelmünket ahelyett, hogy adnánk magunknak mindennap néhány percet arra, hogy lecsukjuk a szemünket és a külvilág helyett elkezdjünk befelé figyelni.

Igen, itt kezdődik a meditáció. Habár az emberek szeretik misztifikálni a meditációt, mi azt hisszük, hogy a lehető legkönnyebb dolog. Egyszerűen leülsz, és figyelni kezdesz magadra. Ezzel lehetőséget teremtesz, hogy meglásd, mik foglalkoztatnak, és azoknak mi a súlyuk.

Ha a szándék erős a cselekvés mögött, akkor sokkal könnyebb magunkat tartani hozzá, mivel egy esendőbb pillanatban emlékeztethetjük magunkat arra, amiért elkezdtük.

A következő lépések

Ha megvan a szándék, akkor érdemes kicsiben kezdeni. Lebontani a cselekvést részegységekre, mivel minél nagyobb a feladat, annál nagyobb lesz az ellenállás, és annyival nehezebb lesz napi szinten tartanunk magunkat az elhatározásunkhoz.

Amikor új szokások kialakítása a cél, érdemes jutalmazási pontokat is felállítani. Ezek olyan mérföldkövek, amelyek segíteni fognak nekünk abban, hogy a szokás megerősödjön, mert az eredményesség elégedettségérzettel jár, és az jó 🙂 

Habár már van egy majdnem kész tervünk, egy dologra fel kell készülnünk: a hátráltató tényezőkre.

Mik hátráltathatnak egy új szokás kialakítása közben?

Az egyszerű válasz: bármi. Számtalan oka lehet annak, hogy egy szokás sehogy sem akar  gyökeret ereszteni az életünkben.

A legnagyobb akadály általában, hogy túl hirtelen akarunk nagy változást. Vagy olyan környezetben akarunk változni, amely nem kedvez neki. Illetve az edzetlen akarat miatt megjelenik a rendszertelenség.

Egy példa útravalónak

Tegyük fel, hogy a jógát szeretném beiktatni a mindennapjaimba. Nemcsak a testmozgás, azaz az ászana részét, hanem a ‘teljes csomagot’.

Ekkor a szándékom az, hogy napról napra tudatosabban éljek.

Hogyan kezdjek bele? Tudom, hogy szeretnék meditálni, lélegezni, mozogni és gyakorolni a jáma és nijáma elveket. Eldöntöm, hogy minden egyes nap rászánok 15 percet. Kitűzöm, hogy reggel 7 és 7:15 között kerítek rá sort, történjék bármi.

Mi a jutalmam? Minden vasárnap átnézem, hogy mennyire sikerült teljesítenem a tervem, és ha elégedett vagyok, adok valami ajándékot magamnak: szaunázást, masszázst, ínyenc ebédet – bármit, ami számomra kényeztetés 🙂

1 hónapig tartom magam a negyedórához, utána 30 percre, újabb hónap múlva 50 percre emelem a jógával töltött időt. Ettől kezdve már szabadon eldönthetem, hogy például 40 – 80 percet szeretnék vele minden nap foglalkozni.

Természetesen a terv változhat, ezért rugalmas vagyok, de mindig figyelek arra, hogy minden nap ott legyen az új szokás az életemben.

Csak lazán

Hozzon bármit az élet, a legfontosabb, hogy csak lazán! Új szokások kialakítása nem egyszerű. De ha megvan az őszinte szándék és a kitartás, akkor menni fog.

Ha pedig bármikor támogatásra van szükséged, itt vagyunk, segítünk! 

További bejegyzések

Mit gondolsz róla? Írd meg véleményed!