Meditáció: jó, de hogyan?

meditáció: jó, de hogyan?

Napjainkban mind gyakoribb beszédtéma a tudatos élet. Az eddig kifelé fordított figyelem elkezdett befelé, minden dolgok forrása felé fordulni. Ezzel középpontba kerültek olyan,  a jógából más ismert fogalmak, mint a koncentráció és a meditáció. A két fogalmat általában keverik az emberek. Koncentráció, amikor egyhegyűvé válik a figyelem. Tárgya van, amelyre irányul, például egy gondolatra vagy egy érzelemre. A meditáció ennek éppen az ellenkezője: elengedése mindennek. 

 

Miért meditáljunk? 

Számos kutatás bizonyítja, hogy már napi 5 perc meditáció segít a stressz csökkentésében, erősíti az immunrendszert, előkészíti a pihentető alvást, harmonizálja az agyműködést, helyreállítja a mentális egészségünket, és nem mellesleg lehetőségünk nyílik megismerni önmagunkat.

 

A meditáció módja

Sokunk képzete, hogy a meditáció unalmas és nehéz. Különösen, ha a rendszerességről van szó. Márpedig a meditáció szokássá tétele (link a szokások kialakítása posztra) óriási haszonnal jár életünk minden területén. És mint mindig: a legjobb, ha egyszerűségre törekszünk. 

A három alappillér: a környezet, a testtartás és a lélegzet. 

A környezet, azaz hogy hol és mikor meditálj

Ha megszületett benned az elhatározás, hogy rendszeresen meditálsz, akkor a legjobb, ha mindig ugyanakkor és ugyanott teszed, lehetőleg félhomályos, csendes, friss levegőjű helyen. De sokszor elég, ha a megfelelő testtartásban lecsukod a szemed 🙂 

A testtartás

Az ülő helyzet a legjobb, ha széken ülsz, akkor párhuzamosan egymás mellé tett lábakkal, illetve ülhetsz gyémántülésben (a sarokra), lótuszban vagy törökülésben a földre is, ha kellően képzett a tested. Akármelyik mellett döntesz, fontos, hogy a gerincoszlop egyenes legyen. 

A fekvő testhelyzet inkább relaxációra alkalmas, könnyű belealudni 🙂  

A lélegzet

Ha elsajátítottad a helyes légzést (lassú, mély, hasi légzés orron át), viszonylag könnyű a dolgod, mert a légzésedre koncentrálva az elme is megnyugszik. Számos kezdő videónk segít abban, hogy a helyes légzést megtanuld.

 

A folyamat

Vedd fel a testhelyzetet, csukd be a szemed, vegyél néhány mély lélegzetet, majd hagyd, hogy a tested fölvegye a saját légzésritmusát! Tartsd a figyelmedet a légzésen! Könnyed légy, mint egy tollpihe, csak semmi görcsösség! Valahányszor elkalandozol (mert gondolatok jönni fognak), fordítsd vissza a figyelmed a légzésedre! Kezdetben elég öt perc napi kétszer, rögtön ébredés után és este elalvás előtt. Ahogy vágyni kezdesz a medtitáció napi rutinjára, növeld az időtartamot! Mivel ha jól csinálod, idővel elveszíted az időérzéked, a hosszabb meditációt érdemes estére tenni.

Az út végtelen

Elvárások nélkül meditálj! Bármit tapasztalsz, adj neki teret, ugyanakkor semminek ne tulajdoníts jelentőséget 🙂 

A legeslegfontosabbat a végére hagytuk: indulj el!
Jó utat önmagadhoz! 

További bejegyzések

Mit gondolsz róla? Írd meg véleményed!