Miért foglalkozzak a légzésemmel?

Nagyon sokszor kapom meg ezt a kérdést, amikor mások számára kiderül, hogy főleg a légzéssel, és annak végtelen aspektusaival foglalkozom. Mit lehet azzal kezdeni, hiszen most is lélegzem, nem? Ez vitathatatlan. De hogy ‘hogyan’ lélegzünk, egyáltalán nem mindegy.
Miért lélegzünk?
A légzés az anyagcsere egy módja. Friss oxigénnel látja el a sejtjeinket, és a keletkező szén-dioxidot eltávolítja. Ez az anyagi, mérhető része. A légzés minősége azonban kihat az érzelmeinkre és gondolatainkra, azok pedig a test kémiájára, amely visszahat az érzelmeinkre és gondolatainkra, amely meghatározza a légzésünk minőségét – és így megy ez körbe-körbe. Az egészségünk a tét.
Hogyan lélegzünk?
Ahhoz, hogy lássuk mi a ‘gond’ a légzésünkkel, vegyünk szemügyre egy kisbabát, amint (tökéletesen) lélegzik. Láthatóvá válik, hogy ellazult hasi légzést végez.
Ahogy elérünk a felnőtt korhoz, számos tényező hatására romlik a légzésünk. Vitatott, hogy ez tényleg romlás-e vagy inkább alkalmazkodás, az biztos, hogy egy kellemetlen állapothoz való hozzáidomulás. Lássuk, melyek az ártó tényezők:
Stressz
„Aldous Huxley kiszámította, hogy a csend köre évenként tizenhárom és fél kilométerrel szűkül. Már nincs messze az az idő, szól, amikor a csend a földről tökéletesen eltűnik. Boldog lesz, akinek néha sikerül a Himalájában, vagy az óceánon félórás megnyugvásban részesülni” – írja Hamvas Béla. Minden stresszhelyzet gyorsítja és/vagy szabálytalanná teszi a légzést. Változó, hogy ki mit él meg stressznek, de a hajszoltság, amely korunk általános jellemzője, bizonyosan stresszt okoz mindenkinél, legfeljebb a mértéke változó.
Káros étkezési és ivási szokások
Általánosságban azt mondhatjuk, hogy a végletek, mint a túlevés és az étkezés elutasítása, károsak. A túlevés megterheli a szervezetet, gyorsabb lesz, és felületessé, mellkasivá válik a légzés. A koplalás, ha alkalmi böjt, ésszel végezve jótékony hatású, de ha hosszú távú, és az önbüntetés egy formája, akkor ugyancsak felületes légzést eredményez. Illetve, ha már étkezés: kerülendők a feldolgozott ételek, illetve ha jót akarunk tenni a testünkkel, szertartássá kellene emelni minden egyes étkezést.
Szennyezett levegő, túl meleg ruházat, kevés mozgás
Mindegyikről hosszasan lehetne beszélni, most csak érintőlegesen szaladjunk végig rajtuk, mert nem ezek a cikk tárgya. Valamennyien ismerjük, mennyire más a levegő minősége a szabadban, mint egy zsúfolt nagyváros levegőtlen szobájában. Szintén tudjuk, milyen felszabadultan lélegezni, és mennyire kényelmes viselet a kevés ruha 🙂 Ha valaki elájul, nem véletlenül kezdik a magához térítést a ruházat meglazításával. A mozgásról meg csak annyit, hogy a test mozgásra lett tervezve. Ha megvonjuk tőle, az előbb-utóbb egészségügyi következményekkel jár.
Mire jó egy légzés(terápiás)óra?
Azt hiszem, mindenre 🙂 Ez természetesen túlzás, mindenesetre a figyelem, amelyet a légzésre fordítasz, lesz a kulcs, amellyel elérheted életedben a változást.
Egészségi állapot javítása
Egyre több kutatás bizonyítja, hogy a légzés minőségének javítása gyógyít. Az egyik legfrissebb eredmény például az, hogy lassú légzéssel csökkenteni lehet az Alzheimer kialakulásának esélyét. Amely viszont már rég bizonyítást nyert, hogy csökkenti az asztma és egyéb allergiák súlyosságát, ezeket a kóros jelenségeket akár teljesen meg is szünteti. Ehhez természetesen nem elég ‘csak’ lélegezni, oda kell figyelni más tényezőkre is az életünkben. A légzés vezeti a fókuszt, a fókusz vezeti az energiát, az energia pedig ott segít, ahol kell. Csodás, nem? 🙂
Sportteljesítmény-növelés
Nem véletlen, hogy az élsportolók körében egyre nagyobb teret hódít a tudatos légzés. Minden sporthoz (és ez alól a sakk sem kivétel, mert a szellemi munka óriási energia-felvétellel jár 🙂 ) szükség van a megfelelő oxigénfelvevő képességre. A VO2max a szervezet által maximálisan felvehető és szállítható oxigén mennyiségét jelöli, azért fontos, mert az oxigén termeli nekünk az energiát (ATP-t). Számos légzésminta segít fejleszteni a sportteljesítményünket, egy ilyen minta első és második szintjét az oldalunkon is megtalálod.
Trauma oldása
A légzésünk nem csak minden fiziológiai folyamatunkra van hatással, az érzelmi világunkra is. Szinte minden, életünk során bennünket ért trauma feldolgozható légzésterápiával. Mivel a légzésünk módosítja a tudatunk állapotát (idegrendszeri hatások, bolygóideg-stimuláció, stb.), képesek vagyunk gyógyítani önmagunkat.
És ez csak a hegy csúcsa! Figyeld meg, hogy mi történik benned, amikor feszült leszel! Mi változik először? A légzésed? Hogyan? Ne feledd: ha a figyelmedet irányítva tudatossá válsz a légzésedre, azonnali változás a válasz. Mélyebbé és lassúbbá válik, amelynek egy sor kellemes következmény a haszna 🙂
Hogyan vágj bele?
A legegyszerűbb és leghatékonyabb, ha becsukod a szemed, és elkezded tudatosan figyelni a légzésed. Ereszd le a vállad, lazítsd el a hasfalad, és a levegőt engedd jó mélyre! Folytasd pár percig! A tested meg fogja köszönni azt a néhány perc gyógyítást, amelyet ilyenkor végzel. 🙂
Oldalunkon egyre több a légzéssel foglalkozó videó az alapoktól egészen a haladó szintig, és a listát heti rendszerességgel bővítjük.
Bárhogy is döntesz, hogyan élsz, a légzést ne hagyd abba! 🙂
További bejegyzések

Megpihenni egy teljesítményorientált világban
Amióta megnyitottuk a jógastúdiónkat is, hatalmas mennyiségű információcserében vagyunk a gyakorlókkal, aminek köszönhetően mi is

Pihenés nyaralás nélkül? Jóga otthon!
Laptop becsuk. Telefon ne zavarjanak módban. Fürdőruha és egyebek a táskába. Irány a Balaton! Mindannyiunknak

A légzés útján – lassan járj, tovább érsz
Olyan csodálatos korszakban élhetünk, amikor a legkisebb erőfeszítés mellett szinte azonnal juthatunk hozzá olyan dolgokhoz,