Mit tegyek, ha elakadtam?

Mit tegyek, ha elakadtam?

Ezt a témát részletesebben kiveséztük múlt heti podcast előadásunkban. Ha kíváncsi vagy a hosszabb verzióra, akkor az egyik lehetőséged, hogy az alábbi YouTube videót megnézed.

Szinte mindannyiunk életében eljön az a pillanat, amikor azt érezzük, hogy elakadtunk. Amikor nem látjuk, hogy merre menjünk, egyáltalán van-e értelme tovább menni. Nincs ez máshogy a jógagyakorlásban sem. Ilyenkor érdemes kicsit megállni.

 

De kezdjük az elején! Honnan tudjuk, hogy elakadtunk?

mit tegyek, ha elakadtam

Számos jele van annak, hogy valami nincs rendben. Tapasztalataink szerint ezek három fő kategóriába sorolhatók: 

  1. Nincs meg az út, sem az erő (vagy éppen eszköz)
    Van, hogy kitűztük egy célt, ám 1-2 hónap vagy éppen néhány év elteltével azt érezzük, hogy nem jó az irány. Az út nem azt szolgálja, amit az elején elképzeltünk róla. Az eltelt időszak megmutatta, hogy ahhoz, hogy a kitűzött célt elérjük, más úton kellene menni, de nem látjuk tisztán, hogy hol és hogyan kellene változtatni.

    Illetve az is lehet, hogy az elmúlt időszak annyi energiát követelt tőlünk, hogy úgy érezzük, nem éri meg. Ez jellemzően olyankor fordul elő, ha nem töltünk vissza, nem állunk meg megünnepelni a részsikereket, vagy éppenséggel a cél veszíti el a vonzását.

  1. Nincs eredmény, sem jó érzés, mégis tovább csináljuk
    Az egyik legerősebb jelzés, hogy elakadtunk, amikor automata üzemmódra váltunk, csináljuk, csináljuk, amit elterveztünk, de nem hoz eredményt. Pontosan ugyanott állunk, ahol induláskor, csak most már számolnunk kell azzal is, hogy ahelyett, hogy javultak volna a körülményeink, néhány rosszabb lett: romlott az életünk minősége, megsínylette az egészségünk, elment a kedvünk.

    Általában ilyenkor támadnak a nem jó érzések negatív spirálba csavarva bennünket: nincs energiánk, szenvedünk, és azt várjuk, legyen végre vége. Kifejezetten fontos, hogy ezeket a jeleket időben észrevegyük, mert ahogy érzünk, úgy élünk. 

  1. Kiégés
    A kiégéssel számos olyan tünet jár, amelyek ténylegesen károsak az egészségünkre. Ilyenkor kivonjuk magunkat a közösségből, megjelennek a ‘nem vagyok elég jó’, ‘nincs rám szükség’ gondolatok, és innen már nagyon nagy erő kell ahhoz, hogy fel tudjunk állni.

 

Hogy jön a képbe a jóga?

hogy jön a képbe a jóga

A jóga nem csak arról szól, hogy ráállunk a szőnyegünkre, és mozgunk 30-90 percet. A jóga ennél jóval több. Ha gyakoroljuk a jáma és nijáma elveket, olyan belső útmutatásokat kapunk, amelyeket alkalmazva az életünket igazán szép keretek között tudjuk tartani. A mozgást kiegészítő technikák: a légzésmódok elsajátítása, a relaxálás, a meditáció segítségével őszintén kapcsolódhatunk önmagunkhoz.

A Jóga A-Z oldal célja, hogy megtanuljunk játékosan, egyszersmind egymást támogatva tudatosan élni, de legfőképpen élvezni az életet. Ez utóbbit csak olyan ember tudja, aki békében van önmagával, mert akkor képes másokat is elfogadni.

Ha ez megvan, az alap is megvan. hogy napról napra jobb ‘én’-t teremtsünk.

 

Lépések, amelyek nekünk működnek

lépések, amelyek nekünk működtek

Leszögezzük: távol áll tőlünk, hogy tanácsokat adjunk. Mindössze azt szeretnénk veled megosztani, hogy nekünk eddig mik váltak be. Az élet állandóan változik, mert mi is: a tapasztalatok érlelnek minket, és újakat hoznak. Ezek a praktikák többségükben kiválóan működnek: 

  1. Perspektívaváltás

    Amikor rosszul alakulnak a dolgok, hajlamosak vagyunk csak a negatív oldalt látni. Márpedig árnyék nincsen fény nélkül. Meg kell látnunk, hogy milyen jó dolgokat kaptunk útközben. Még nagyszerűbb, ha aztán képesek vagyunk hálát is adni értük. Edisonról járja a történet, miszerint amikor keresték, mely anyag válna be izzószálnak a villanyégőben, egyik reggel a laborban csupa lógó orrú munkatársat talált. A kérdésére, hogy mi a baj, csüggedten válaszolták, hogy az újabb kísérlet is kudarccal végződött. Mire Edison azt válaszolta: De hát ez jó! Minden egyes lehetőséggel, amelyet kizárunk, közelebb vagyunk a megoldáshoz. 

  1. Másik jógastílus gyakorlása

    Mi folyamatosan tanulunk másoktól, képezzük magunkat. Kifejezetten szeretünk olyan stílusokat kipróbálni, amelyek távol állnak tőlünk. Nyitott elmével lehet csak igazán új és nagyszerű tapasztalatokat szerezni.

  1. Eltávolodás a jógától

    Persze nem örökre! 🙂 Ám nagyon fontos észrevenni, amikor ‘túltoljuk’. Nem fogunk tudni azzal az eszközzel kijönni az elakadásból, amelyik eszközzel az elakadásunk van. Az elfogadás lenyűgöző állapot, amelynek hatalmas az ereje. Ha azt érezzük, hogy az ászanagyakorlásunk nem halad semerre, van, hogy 1-2 hétre teljesen kivesszük a mindennapjainkból, és más mozgásformát gyakorlunk. Nincs ezzel semmi gond. Az élet ciklikus, és ha ezt elfogadjuk, akkor könnyebb lesz változ(tat)nunk. 

  2. Irány a természet!

    Szavakkal le nem írható, hogy mekkora ereje van a természetnek. Számos kutatás szól arról, hogy már 5-10, a zöldben töltött perc mennyire jótékony hatással van a szervezetünkre és a közérzetünkre. Mi igyekszünk minden héten kiszabadulni a város zajából. Ilyenkor töltődünk, hallgatjuk a természet neszezését meg a csöndet 🙂 

  3. Pihenés

    Az emberi léttel jár, hogy a pihenésmegvonás hosszú távon tarthatatlan. Aki nem adja meg magát önként annak, hogy a pörgést pihenés kell, hogy kövesse, azt ezer és egy baj lepi meg. A pihenés fontosságáról elég annyit megjegyeznünk, hogy ilyenkor tudja az idegrendszer feldolgozni és integrálni mindazt, ami történt velünk.

  1. Átadni magunkat az érzésnek

    Olykor bőven elég, ha csak beleengedjük magunkat egy-egy helyzetbe. Ha elfogadjuk, hogy MOST EZ VAN, és ez így rendben van. El fog jönni a pont, amikor magától, éppen a nem küzdés, a nem ellenállás miatt, megváltozik.

  2. Beszélgetni valakivel
    Ha van olyan személy az életünkben, aki ítélkezés nélkül végighallgat minket, az jelentősen segíthet abban, hogy feldolgozzuk azt, ami bennünk van. Mi szerencsésnek mondhatjuk magunkat, mert itt vagyunk egymásnak 🙂

Összegzés

mit tegyek, ha elakadtam

Az elakadás része az életnek, ezért elakadni nem szégyen. Ilyenkor megállít az Univerzum, és fölteszi a kérdést: biztos hogy ebbe az irányba akarsz menni? És ezzel lehetőséget kapunk a módosításra.

A végére mégiscsak tartogattunk egy (magunknak is) megszívlelendő tanácsot:

VEDD KÖNNYEDÉN! 🙂

További bejegyzések

Mit gondolsz róla? Írd meg véleményed!